Se întâmplă adesea ca unii clienți să trimită la reîncărcare cilindri în care încă mai există gaz și care nu sunt complet consumați.
Acest lucru înseamnă că cilindrul nu a fost utilizat la întreaga sa capacitate, iar acest factor implică riscul ca dumneavoastră înșivă să rămâneți nemulțumiți de rezultatul final și/sau de cantitatea de băuturi preparate acasă. Nimeni nu își dorește asta!
Vă întrebați cum să vă dați seama dacă cilindrul cu CO2 este gol?
Acum vă vom ajuta! Cu ajutorul acestor 4 teste veți înțelege rapid și ușor dacă a sosit momentul să vă reîncărcați cilindrul sau dacă încă vă mai puteți bucura de el…
1. Este cilindrul bine strâns?
Primul și cel mai important pas pe care trebuie să îl faceți atunci când aveți suspiciuni că dioxidul de carbon din cilindrul dumneavoastră s-a terminat este să vă asigurați că acesta este bine strâns la aparat.
Uneori se dovedește că cilindrul nu este bine strâns și aceasta este cauza pentru care aparatul nu eliberează dioxid de carbon în apă și nu obțineți cu ușurință băuturi carbogazoase. Tocmai de aceea, dacă este necesar, strângeți din nou cilindrul, pentru a vă asigura dacă aceasta este problema sau nu.
2. Vedeți cum gazul coboară în apă în timpul carbogazificării?
Atunci când cilindrul este plin, la apăsarea butonului se vede un jet compact de gaz care intră în sticla cu apă și carbogazifică băutura.
Dacă nu observați un astfel de jet sau acesta este prea slab, iar cilindrul este bine strâns și nu există altă problemă, atunci probabil că CO2 s-a terminat.
Și totuși, mai există încă 2 teste pe care este bine să le faceți, pentru a fi siguri…
3. Există bule?
După ce apăsați butonul de carbogazificare și jetul de gaz coboară în apă, este de așteptat să vedeți cum se formează bule în apă. Acesta este un semn că ea a fost carbogazificată cu succes și nu este necesar să reîncărcați cilindrul, deoarece acesta este încă plin.
Dacă nu există bule sau bulele sunt foarte mici și slabe, dar ați constatat că nu există scurgeri de gaz la filet, aceasta înseamnă că cilindrul este consumat și pregătit pentru reîncărcare.
4. Auziți un sunet de injectare?
Un alt semnal că cilindrul dumneavoastră este încă plin este sunetul de injectare care se aude în timpul carbogazificării. Dacă acest sunet nu se aude, acesta este un semn clar că în cilindrul dumneavoastră nu mai există gaz.
Important! Dacă, în loc de un sunet de injectare, auziți o scurgere de gaz sub formă de șuierat, atunci fie trebuie să verificați din nou dacă cilindrul este bine strâns, fie să ne contactați pentru o consultare.
Dacă, după parcurgerea acestor 4 teste, tot nu aveți apă carbogazoasă, atunci înseamnă că dioxidul de carbon din cilindrul dumneavoastră s-a terminat!
Puteți reîncărca cilindrul dumneavoastră rapid și ușor prin programul nostru Cilindru Plin contra Gol.
Sfat prietenesc: Gaziro vă recomandă să aveți la îndemână acasă cel puțin 3 cilindri. Astfel, vă veți putea bucura întotdeauna de băuturi cu bule în timp ce reîncărcați cilindrii deja consumați, iar atunci când reîncărcați doi cilindri deodată, veți beneficia de un preț redus pentru livrare. Luați-vă cilindrii CO2 suplimentari AICI.
Și, desigur, dacă aveți întrebări suplimentare despre cilindrii CO2 Gaziro, nu ezitați să ne contactați!